Dzień dziecka jest okazją do obdarowania pociechy. Wybranie odpowiedniego prezentu nie jest łatwe. Prezent musi dać dziecku radość, ale i być pożytecznym. Dlatego dobrym wyborem jest obdarowanie dziecka książką stosowną do jego wieku.

Dlaczego książka jest dobrym prezentem?

Czytanie rozwija wyobraźnie, wspiera prawidłowy rozwój, a przede wszystkim uczy empatii. Czytanie uczy myślenia, analizowania sytuacji, wyobrażania sobie różnych wersji tego samego zdarzenia, przyjmowania różnych perspektyw. Jeśli chcemy, żeby dziecko w dojrzałym życiu było czytelnikiem, to musimy go tego nauczyć, musimy stworzyć czytelnika. Im wcześniej dziecko zacznie czytać, tym większa szansa, że pokocha czytanie na zawsze. Dlatego już od najmłodszych lat warto dziecku dawać książki, warto uczyć dziecko, że książka jest nagrodą, prezentem, czymś przyjemnym. Bardzo ważne jest jednak to, żeby wybierać książki, które będą dostosowane do wieku pociechy oraz do jej zainteresowań. Nudna albo nieodpowiednia książka tylko dziecko zniechęci. Właściwa książka, to dobry prezent na dzień dziecka, który nie tylko uszczęśliwi malucha, ale i wspomoże jego rozwój.

Jak wybrać książkę dla dziecka?

Najważniejsze jest to, żeby książka była odpowiednia do wieku dziecka. Dla najmłodszych polecane są książeczki sensoryczne, które wspomagają rozwój zmysłowy dziecka i zapewniają dobrą zabawę. Pierwsze dziecięce książki wcale nie muszą być wykonane z papieru. Mogą mieć formę poduszeczki albo zabawki, której czytanie odbywa się za pomocą dotyku, zapachu, węchu. Chodzi o to, żeby zapoczątkować relację dziecka z czytaniem. Dla starszych dzieci odpowiednie są książki, w których narracja ma charakter obrazkowy. Możemy dziecku opowiadać o obrazach, a potem prosić, by stworzyło własną historię. Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się mówić i rozumieć relacje przyczynowo-skutkowe. To rozwinie dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, a jeśli ilustracje będą artystyczne, to również zmysł estetyczny. Książeczka Tiny Oziewicz Co robią uczucia jest przykładem książki ilustrowanej. Dziecko może dzięki niej rozwinąć dodatkowo inteligencję emocjonalną. Dla starszych dzieci odpowiedniejsze będą książki uzupełnione o krótki tekst. A dla najstarszych książki, w których ilustracje są już tylko dodatkiem. Książka powinna być dostosowana do umiejętności czytania dziecka. Starsze dzieci mają zazwyczaj swoje zainteresowania, a pewne rzeczy lubią bardziej niż inne. Podczas wybory książki dla starszaka warto o tym pamiętać. Dla dziecka, które interesuje się kosmosem można wybrać książkę Kosmos To, o czym dorośli Ci nie mówią Bogusia Janiszewskiego.

 

 

 

Tags: